Národní přírodní rezervace SOOS, skrytý klenot v srdci západních Čech nedaleko Františkových Lázní, představuje rozsáhlé rašeliniště a slatiniště. Toto jedinečné místo je domovem mnoha minerálních pramenů, z nichž tryská čistý oxid uhličitý. Naučná stezka, která prochází touto oblastí, vede po dně vyschlého jezera, jež kdysi obsahovalo slanou minerální vodu. Rezervaci se ne nadarmo přezdívá český Yellowstone.
Obsah článku
HISTORIE NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE SOOS
V 18. a 19. století probíhala v celé oblasti rezervace těžba rašeliny, která se používala jako palivo, někdy také k lázeňským účelům. Při těžbě byly hloubeny příkopy, které sloužily ke snížení hladiny podzemní vody, vytěžený materiál se pak následně odvážel po železničních vlečkách.
V 19. století se začala těžit také křemelina, ze které se vyráběly cihly, firma Mattoni je až do roku 1936 používala k výrobě minerálních solí. Poslední těžba křemeliny proběhla v 50. letech 20. století. Přibližně třetina území rezervace leží nad ložiskem hnědého uhlí, jehož těžba se kvůli ochraně minerálních pramenů využívaných ve Františkových Lázních neplánuje.

Chráněné území bylo poprvé vyhlášeno ministerstvem školství a kultury 7. listopadu 1964 v kategorii státní přírodní rezervace. Podruhé byla rezervace vyhlášena ministerstvem kultury ve stejné kategorii s rozlohou 221 hektarů, a to s účinností od 29. prosince 1987. Naposledy bylo území prohlášeno národní přírodní rezervací ministerstvem životního prostředí 1. února 2016, kdy se rozloha rezervace zvětšila na přibližně 262 hektarů. V roce 2020 bylo u rezervace otevřeno nové infocentrum se zázemím pro návštěvníky.
JAK SE DOSTAT DO REZERVACE
Objekt Muzea SOOS a vstup do geologického parku se nachází přímo u železniční zastávky Nový Drahov. Vstup do rezervace je zpoplatněn. Po červeně značené turistické stezce je vstup do národní přírodní rezervace z nádraží ve Františkových Lázních vzdálen necelých 6 km.

SOUČASNOST NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE SOOS
V rezervaci SOOS žije mnoho chráněných živočichů a roste zde rozmanité množství rostlin. Toto místo bylo rezervací vyhlášeno roku 1964 a rozkládá se na ploše 221 hektarů. Přístupná je pouze jedna její část, kterou můžete projít po 1,2 km dlouhé naučné stezce. Dnes zde najdete raritu – takzvaný křemelinový štít.
V areálu SOOS můžete navštívit geopark a muzeum s přírodovědnými expozicemi „Příroda Chebska“ a „Příroda SOOS,“ stejně jako expozici „Dějiny Země“ s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.
Součástí areálu je také expozice „Ptačí svět Chebska“ v rámci stávajícího Muzea přírody a Záchranná chovná stanice pro poraněná zvířata. Návštěvníkům je k dispozici informační středisko, které slouží jako vstupní brána do národní přírodní rezervace SOOS.
Návštěvu rezervace si můžete obohatit o kousek drážní historie projížďkou po muzejní úzkorozchodné dráze Kateřina. Tato dráha vás sveze vláčky, které v minulosti sloužily k přepravě vytěženého kaolinu.

OTEVÍRACÍ DOBA
březen – květen
1.3. – 31.5.
pondělí – neděle 09:00 – 17:00
červen – září
1.6. – 30.9.
pondělí – neděle 09:00 – 18:00
říjen – listopad
1.10. – 30.11.
pondělí – neděle 09:00 – 17:00
prosinec
1.12. – 15.12.
pátek – neděle 09:00 – 16:00
UPOZORNĚNÍ – V zimním období od 15. 12. – 28. 2. je v národní přírodní rezervaci SOOS možné za příznivého počasí navštívit pouze naučnou stezku. V tomto období platí snížené vstupné ve výši 70 Kč, které lze zaplatit pouze platební kartou. Pokladna s prodejem suvenýrů a budovy muzeí jsou v zimě uzavřeny.
CENY
- Základní cena: 130 Kč
- Snížená cena: 110 Kč
- Rodinná cena: 290 Kč
- Děti 6 – 15 let cena: 80 Kč
- Děti do 6 let a zdravotně postižený/ZTP mají vstup zdarma
DALŠÍ INFORMACE
Další informace je možné zjistit na oficiálních webových stránkách, odkaz zde.
ČASOVÁ NÁROČNOST
Časová náročnost kterou budete potřebovat na výlet do Národní přírodní rezervace SOOS je přibližně 2 hodiny.
ADRESA
Kateřina 39
Hájek
351 34 Skalná
VIDEO
Pokud se chcete podívat jak to v rezervaci vypadá, doporučujeme video, které vám ukáže na vlastní oči krásu tohoto místa, odkaz zde.
PODĚKOVÁNÍ
Pokud vás článek zaujal, budeme rádi, když ho sdílíte na sociálních sítích. Pokud byste chtěli podpořit naši práci ještě více, neváhejte zanechat komentář v diskuzi. Přečtěte si také příběh o českém dobrodruhovi, který 2x objel planetu autostopem v článku zde.
Děkujeme za vaši podporu!
zdroje: kudyznudy; frantiskovylazne; důmpřírody; fotografie: mapy.cz – Milan Makovička
